Niedoskonałonały uśmiech? Mamy rozwiązanie!

Uśmiech dziąsłowy, czyli gummy smile | Stomatologia Impla Kraków

Uśmiech dziąsłowy, znany również pod nazwą „gummy smile”, jest to taki rodzaj uśmiechu, w którym jest widoczna duża część dziąseł. Nie jest to stan, który zagraża zdrowiu lecz może on niekorzystnie wpływać na estetykę uśmiechu oraz pewność siebie.

Istnieje kilka przyczyn uśmiechu dziąsłowego:

  • opóźniony moment wyrzynania się zębów;
  • nadmierny rozrost kości szczęki;
  • nadreaktywność mięśni mimicznych, które podnoszą górną wargę;
  • zbyt mała wielkość górnej wargi;
  • nadmierna ruchliwość górnej wargi;
  • wady ortodontyczne (niewłaściwe rozmieszczenie zębów).

U niektórych osób linia dziąseł jest wyższa, co powoduje ich większą widoczność podczas uśmiechu. Pewne warunki mogą też sprawiać, że wargi podczas uśmiechu unoszą się zbyt wysoko, odsłaniając większą część dziąseł. Do nadmiernej ekspozycji dziąseł podczas uśmiechu może też prowadzić nieprawidłowe ułożenie zębów lub żuchwy.

Czy gummy smile można korygować?

Tak. Jeśli chcesz zmienić swój uśmiech, pierwszym krokiem jest konsultacja stomatologiczna. Ważna jest prawidłowa ocena sytuacji na podstawie zdjęć RTG i wywiadu medycznego. Zabiegi korekty „gummy smile” oparte są na nowoczesnych technikach. Przed wybraniem odpowiedniej techniki stomatolog dokonuje analizy jamy ustnej pacjenta i na podstawie wywiadu lekarskiego dobiera odpowiedni rodzaj terapii. W zależności od wymagań, oferuje się zabiegi bardziej lub mniej inwazyjne.

Ważne jest, aby leczenie było przeprowadzane pod opieką doświadczonych specjalistów, takich jak stomatologowie czy ortodonci. Istotne jest również zrozumienie, że każdy przypadek uśmiechu dziąsłowego jest unikalny, więc procedura powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Metody korekt uśmiechu dziąsłowego:

Zabiegi chirurgiczne dziąseł. W przypadkach, gdy nadmierna ekspozycja dziąseł wynika z nadmiernej ich objętości, można zastosować zabiegi chirurgiczne redukcji tkanki dziąsłowej.  W naszej klinice leczenie takie przeprowadza lekarz specjalista periodontolog. Więcej na temat periodontologii można przeczytać tutaj

Leczenie ortodontyczne. U niektórych pacjentów uśmiech dziąsłowy może być korygowany za pomocą aparatów ortodontycznych, które pomagają w odpowiednim ułożeniu zębów.
Chirurgiczne zabiegi ortodontyczne. W niektórych przypadkach niezbędne jest chirurgiczne leczenie ortodontyczne, które może obejmować operacje zmieniające położenie żuchwy lub zębów, aby zmniejszyć widoczność dziąseł podczas uśmiechu.

Ile kosztuje zabieg korekty uśmiechu dziąsłowego?

Cena zabiegu zależy od metody korekty „gummy smile” oraz stanu dziąseł. Ceny zabiegów chirurgicznych i leczenia ortodontycznego zależą od stopnia ich skomplikowania.

Dlaczego w Centrum Stomatologii Impla?

Każdy, kto odczuwa dyskomfort z powodu swojego uśmiechu i jest zaniepokojony jego wpływem na pewność siebie, może skonsultować się ze specjalistą, aby omówić dostępne opcje leczenia i znaleźć rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnego przypadku i efektu, jaki chciałby uzyskać. Zapraszamy do umówienia się na konsultację.

12 446 91 71

Zadzwoń do nas

ul. Zdrowa 1/7

II piętro Kraków

Godziny otwarcia

Pon - Piąt.: 9:00 - 20:00

Umów wizytę

rejestracja@impla.com.pl