Leczenie kanałowe pod mikroskopem
- Leczenie kanałowe pod mikroskopem, pozwala na zachowanie zębów, których miazga została chorobowo zmieniona.
- Dzięki tej metodzie wiele zębów, jeszcze nie tak dawno skazanych na usunięcie (np. z uwagi na torbiele, ropnie, zmiany okołowierzchołkowe korzeni), można skutecznie leczyć i uratować. Leczenie kanałowe pod mikroskopem bywa ostatnią szansą na uratowanie zęba przed usunięciem.
Zabiegi przeprowadzane w naszej klinice:
- Pierwotne leczenie endodontyczne zęba 1/2/3-4 kanałowego
- Powtórne leczenie endodontyczne zęba 1/2/3-4 kanałowego
- Odbudowa zęba pod koferdam
- Usunięcie złamanego narzędzia z kanału
- Zamknięcie perforacji materiałem MTA
- Usunięcie wkładu koronowo-korzeniowego
Dlaczego u nas?
- Leczenie kanałowe poprzedza konsultacja ze lekarzem stomatologiem oraz dokładna diagnostyka. Nasi lekarze to specjaliści i doświadczeni praktycy w leczeniu endodontycznym.
- W naszym centrum stomatologii dysponujemy nowoczesną pracownię rentgenowską, która zapewnia kompleksową diagnostykę obejmującą zarówno tradycyjne zdjęcia 2D, jak i zaawansowaną Tomografię Komputerową 3D.
- Leczenie kanałowe przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest ono całkowicie bezbolesne.
- Zabieg (o ile to możliwe) wykonujemy podczas jednej wizyty, co pozwala zaoszczędzić Państwu czas i uniknąć niepotrzebnego stresu.
- Leczymy pod mikroskopem Leica M320, który gwarantuje wysoką precyzję leczenia.
- Procedury przeprowadzamy z użyciem koferdamu, co pozwala nam osiągać lepsze rezultaty terapeutyczne.
- Długość kanałów korzeniowych mierzymy elektronicznie za pomocą endometru Raypex 6 VDW.
Kanały opracowujemy z użyciem endomotorów TCM Endo III. - Przeprowadzamy również zabiegi usuwania pozostawionych w kanałach fragmentów narzędzi endodontycznych.
Korzyści z leczenia przy użyciu mikroskopu
Wykorzystanie mikroskopu umożliwia precyzyjne powiększenie obszaru działania, co wpływa korzystnie na jakość pracy stomatologa oraz zapewnia bardziej kontrolowany proces leczenia. Dzięki leczeniu pod mikroskopem możliwe jest:
- Otwarcie bardzo cienkich lub zobliterowanych kanałów,
- Leczenie korzeni zębów o złożonej morfologii systemu kanałowego,
- Dokładne zlokalizowanie ujść kanałów dodatkowych,
- Usunięcie wkładów koronowo-korzeniowych i ćwieków srebrnych,
- Ekstrakcja złamanych narzędzi endodontycznych,
- Naprawa perforacji w obrębie dna komory i korzenia zęba,
- Leczenie resorpcji wewnętrznych i zewnętrznych,
- Przeprowadzenie precyzyjnych zabiegów mikrochirurgicznych,
- Usunięcie past cementowych wypełniających kanały.
Poznaj naszych specjalistów
lek. dent.
Wioletta Dyduch-Dudek
Specjalista w dziedzinie: stomatologia zachowawcza z endodoncją.
Absolwentka dwóch kierunków studiów na Wydziale Lekarskim i Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu Nowoczesnych Biomateriałów dla Medycyny na Akademii Górniczo-Hutniczej.
Specjalistka z wieloletnim doświadczeniem. Rozwija swoją największą pasję – endodoncję mikroskopową. Ciągle podnosi swoją wiedzę i umiejętności poprzez uczestnictwo w licznych kursach z zakresu nowoczesnej endodoncji mikroskopowej oraz stomatologii estetycznej.
lek. dent.
Natalia Rajchel
Specjalistka w dziedzinie: stomatologia zachowawcza z endodoncją.
Jest absolwentką Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studia ukończyła w roku 2013. Zajmuje się estetycznym leczeniem zachowawczym oraz endodontycznym. Szczególnie interesuje się endodoncją mikroskopową. Stale poszerza swoją wiedzę i umiejętności przez udział w wielu kursach oraz specjalistycznych szkoleniach.
dr n. med.
Katarzyna Dobroś-Zawadzka
Specjalista w dziedzinie: stomatologia zachowawcza z endodoncją.
Od 2010 roku prowadzi zajęcia kliniczne ze studentami kierunku lekarsko-dentystycznego w Katedrze Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
Autorka prac naukowych opublikowanych w renomowanych, międzynarodowych czasopismach. Uczestniczyła w specjalistycznych kursach i konferencjach w kraju i za granicą. W pracy łączy doświadczenie kliniczne z wiedzą naukową.
Najczęściej zadawane pytania
Jeśli ząb boli samoistnie bez działania bodźców, ból jest ciągły lub z nieznacznymi przerwami, odczuwalny w pozycji leżącej, tętniący (równocześnie z biciem serca), powodujący wrażenie, że ząb jest za wysoki należy zgłosić się do lekarza. Dodatkowymi objawami są opuchlizna i zaczerwienienie dziąsła, pojawienia się na dziąśle bąbelka z ropą, opuchnięcie policzka. Czasem jednak przewlekłe stany zapalne miazgi występują bezobjawowo, potrzebna jest wtedy dodatkowa diagnostyka zęba.
Przyczyn leczenia kanałowego zębów jest kilka:
- próchnica – nieleczona długo może spowodować nie tylko zmiany zapalne w tkankach twardych zęba. Wraz z rozwojem procesu próchniczego zdrowa miazga po zetknięciu się z tkankami zmienionymi próchnicowo zostaje również zakażona i wymaga leczenia. Głównym objawem dla pacjenta jest wtedy nasilający się, uporczywy ból zęba.
- uraz zęba – miazga może również obumrzeć na skutek silnego urazu zęba. Duża siła urazu prowadzi do zerwania naczyń krwionośnych, które odżywiają ząb. Niemożliwe jest odtworzenie ciągłości naczyń krwionośnych, co nie pozwala na wyzdrowienie miazgi. Urazy takie jak złamanie brzegu siecznego zęba, pęknięcie zęba, złamanie korony zęba także prowadzą do obnażania miazgi i wymagają leczenia kanałowego.
- głębokie lub nieprawidłowo wykonane wypełnienia – trwały nacisk po przez nagryzanie na głębokie lub zbyt wysokie wypełnienie to czynnik mechaniczny, mający wpływ na unerwienie zęba, które ciągle drażnione prowadzi do przekrwienia lub niedokrwienia miazgi.
- starcie zębów w wyniku bruksizmu – silne starcie zębów może obejmować szkliwo oraz zębinę, jeśli zbliży się do komory zęba, gdzie znajduje się tkanka żywa, czyli miazga konieczne będzie leczenie kanałowe
- choroby przyzębia – do zakażenia miazgi dochodzi również z powodu stanu zapalnego przyzębia, przenoszącego się przez otwór wierzchołkowy korzenia do miazgi.
Należy wziąć pod uwagę, iż zęby które zostały zakwalifikowane do leczenia kanałowego najczęściej były zniszczone głęboką próchnicą. Po dokładnym oczyszczeniu zęba z tkanki zmienionej próchnicowo i opracowaniu kanałów jego struktura jest osłabiona i bardziej podatna na złamania. Dlatego też po zakończeniu leczenia endodontycnego ząb powinien zostać odbudowany. W tym celu w zależności od stopnia zniszczenia rekomendowana jest po konsultacji z protetykiem odpowiednia odbudowa protetyczna.
Jest to powtórne leczenie zębów, w których było już wcześniej wykonane leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu z kanałów starego wypełnienia, ponownym chemiczno-mechanicznym opracowaniu kanałów i założeniem nowego szczelnego wypełnia. Procedura ponownego leczenia endodontycznego jest bardziej skomplikowana od leczenia pierwotnego i wymaga zastosowania mikroskopu, który ułatwia opracowanie kanału lub usuniecie np. złamanego narzędzia.
Bardzo często po wykonaniu przez lekarza zdjęcia przeglądowego okazuje się, że leczone wcześniej kanałowo zęby wymagają ponownej interwencji. Przyczyn z powodu, których lekarz rekomenduje powtórne leczenia zęba może być kilka:
- niedopełnione kanały
- zmiany zapalne w okolicy wierzchołka korzenia
- przetoka ropna lub obrzęk nad zębem
- nieprzeleczone dodatkowe kanały
- złamane narzędzie w kanale
- ból zęba
- próchnica powodująca wtórną infekcję kanałów
Powtórne leczenie kanałowe daje możliwość utrzymania zęba w jamie ustnej oraz duże szanse na zlikwidowanie zmian zapalnych w okolicy okołowierzchołkowej. Bardzo często nieprawidłowo przeleczone zęby stanowią ogniska zapalne, które rozsiewają do krwiobiegu bakteria wpływające negatywnie na inne organy takie jak płuca, nerki, serce czy stawy.