Leczenie kanałowe | Stomatologia Impla Kraków

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, pozwala na zachowanie zębów, których miazga została chorobowo zmieniona. Dzięki tej metodzie wiele zębów, jeszcze nie tak dawno skazanych na usunięcie (np. z uwagi na torbiele, ropnie, zmiany okołowierzchołkowe korzeni), można skutecznie leczyć i uratować. Jest nierzadko jedyną i ostatnią szansą na uratowanie zęba. Polega ono na usunięciu martwych tkanek lub nieszczelnego wypełnienia (w znieczuleniu) ze światła kanału, odkażeniu go i szczelnym wypełnieniu. Leczenie przebiega w sposób bezbolesny. Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo.

Leczenie endodontyczne stanowi najtrudniejszą procedurę w leczeniu zachowawczym, szczególnie kiedy wykonywane jest przy użyciu mikroskopu. Dokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych z użyciem mikroskopu pozwala na precyzyjne przeprowadzenie zabiegu.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem staje się coraz bardziej popularną metodą stosowaną w endodoncji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu stomatologicznego, może być ono bardzo dokładne i skuteczne. Pozwala również na uratowanie zębów, które przy zastosowaniu tradycyjnej metody zostałyby przeznaczone do usunięcia.

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie wygląda podobnie jak w przypadku tradycyjnej metody, stomatolog zabezpiecza ząb przed rozpoczęciem zabiegu i otwiera ząb, aby mieć dostęp do jego kanałów. Natomiast w odróżnieniu do tradycyjnej metody, tuż nad głową pacjenta, na specjalnym ramieniu umieszczony jest mikroskop, dzięki któremu lekarz dentysta w dużym powiększeniu może zobaczyć wnętrze kanału. Pozwala to na dużą precyzję w działaniu oraz dokładniejsze oczyszczenie i zabezpieczenie zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu martwych tkanek lub nieszczelnego wypełnienia ze światła kanału, odkażeniu go i szczelnym wypełnieniu. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że pojedynczy kanał zębowy ma średnicę mniejszą niż 1 mm, a systemy kanałowe zębów trzonowych mogą być bardzo skomplikowane i zawiłe. Sprawia to, że leczenie kanałowe jest niezwykle trudne i wymaga od lekarza wysokich kwalifikacji i precyzji.

Na szczęście, dzięki stałemu rozwojowi nowoczesnych technologii medycznych, z pomocą przychodzi specjalistyczny sprzęt, który wspiera lekarza i pozwala na lepsze wykorzystanie jego umiejętności.

Jeśli macie Państwo pytania, zapraszamy do kontaktu oraz do umówienia się na wizytę. Dane teleadresowe znajdują się na stronie Kontakt >>

Troszczymy się o utrzymanie zębów naturalnych