Stomatologia zachowawcza

  • Leczenie próchnicy jest niezwykle ważne, ponieważ nieleczona próchnica może doprowadzić do utraty zębów, a stan zapalny zęba ma niekorzystny wpływ na zdrowie całego organizmu.
  • Usuwanie próchnicy odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne.
  • Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, może być wykonane w estetyczny, prawie niewidoczny sposób. Pozwoli to na zachowanie ich naturalnych właściwości.

Leczenie próchnicy bez bólu? Sprawdź jak to robimy

Proponowane leczenie:

  • wypełnienia stałe światłoutwardzalne
  • wypełnienia czasowe
  • odbudowa kompozytowa zniszczonego zęba
  • endodoncja – leczenie kanałowe (pod mikroskopem)
  • reendodoncja – powtórne leczenie kanałowe (pod mikroskopem)
  • leczenie nadwrażliwości zębów
  • leczenie kieszeni dziąsłowych
  • szynowanie rozchwianych zębów
  • odbudowa korony zęba
  • lakowanie
  • wizyty kontrolne z opracowaniem planu leczenia

Co powoduje próchnicę?

Rozwój próchnicy powoduje niewłaściwa higiena jamy ustnej, spożywanie dużej ilości słodyczy oraz nieprawidłowa budowa zębów. Nieleczona próchnica może doprowadzić do uszkodzenia zęba, złamania części lub całości korony zęba, jak również powoduje nieestetyczny wygląd zębów.

Dlaczego próchnicę należy leczyć?

Bakterie znajdujące się w jamie ustnej mogą prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust oraz wielu schorzeń dziąseł i przyzębia, a także chorób serca, nerek i stawów. Leczenie próchnicy jest zatem ważne nie tylko dla utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu, ale przede wszystkim dla zachowania zdrowia całego organizmu.

Poznaj techniki leczenia
Odkryj nowoczesny sprzęt

  • Wykorzystanie mikroskopu umożliwia precyzyjne powiększenie obszaru działania, co wpływa korzystnie na jakość pracy stomatologa oraz zapewnia bardziej kontrolowany proces leczenia.
  • Korzystamy z najlepszych wypełnień światłoutwardzalnych (kompozytowych), dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie kształtu i połysku odbudowywanego zęba jak w naturze. Dostępna jest szeroka paleta kolorów wypełnień, która pozwala idealnie dobrać odcień tak, aby wypełnienie nie odróżniało się od pozostałych zębów.
  • Leczenie próchnicy odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne.
  • Dzięki dużym zdolnościom manualnym naszych lekarzy udaje się odbudować ząb w sposób idealny, osiągając wysoki poziom estetyki i zachowując przy tym funkcjonalność zęba.

Poznaj naszych specjalistów

dr n. med.

Katarzyna Dobroś-Zawadzka

Specjalista w dziedzinie: stomatologia zachowawcza z endodoncją.

Od 2010 roku prowadzi zajęcia kliniczne ze studentami kierunku lekarsko-dentystycznego w Katedrze Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Autorka prac naukowych opublikowanych w renomowanych, międzynarodowych czasopismach. Uczestniczyła w specjalistycznych kursach i konferencjach w kraju i za granicą. W pracy łączy doświadczenie kliniczne z wiedzą naukową.

lek. dent.

Natalia Rajchel

Specjalistka w dziedzinie: stomatologia zachowawcza z endodoncją.

Jest absolwentką Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studia ukończyła w roku 2013. Zajmuje się estetycznym leczeniem zachowawczym oraz endodontycznym. Szczególnie interesuje się endodoncją mikroskopową. Stale poszerza swoją wiedzę i umiejętności przez udział w wielu kursach oraz specjalistycznych szkoleniach.

lek. dent.

Natalia Kmera

Absolwentka wydziału lekarsko-dentystycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą. Stawia na profilaktykę.

W leczeniu jej priorytetem jest komfort pacjenta i kompleksowe podejście do jego problemów. Stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach.

Umów się na konsultację

Najczęściej zadawane pytania

Zalecamy regularne odwiedzanie dentysty co około sześć miesięcy. Wizyty kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie problemów z zębami i dziąsłami oraz skuteczne zapobieganie poważniejszym schorzeniom.

Kamień nazębny jest środowiskiem, w którym rozwijają się bakterie. Kamień jest jedną z głównych przyczyn powstawania próchnicy oraz paradontozy. Oba schorzenia, nieleczone, prowadzą do utraty zębów. Regularne usuwanie kamienia nazębnego jest skuteczną metodą zapobiegania chorobom zębów i dziąseł.

Po założeniu plomby światłoutwardzalnej można jeść i pić bezpośrednio po zabiegu. Plomby kompozytowe chemoutwardzalne są bardziej wymagające. Po ich założeniu nie powinno się jeść ani pić przez około dwie godziny.

Współczesna stomatologia oferuje nowoczesne znieczulenia stomatologiczne, dzięki którym w większości przypadków plombowanie jest całkowicie bezbolesne. Im mniejszy będzie ubytek w zębie, tym znieczulenie będzie skuteczniejsze.