Periodontologia

  • W naszej klinice leczymy choroby dziąseł i przyzębia powszechnie zwane paradontozą. Wczesne wykrycie pierwszych objawów daje możliwość wyleczenia schorzenia. Periodontologia wspiera również stomatologię estetyczną.
  • Dlaczego warto zdecydować się na leczenie u nas? Leczenie chorób przyzębia często wymaga współpracy lekarzy z różnych dziedzin stomatologiii. W naszej klinice pracują lekarze posiadający długoletnie doświadczenie i specjalizację w dziedzinie periodontologii.

Skutecznie leczymy paradontozę i inne choroby dziąseł

Leczenie chorób przyzębia:

  • Skaling naddziąsłowy – usunięcia kamienia naddziąsłowego za pomocą narzędzi ultradźwiękowych
  • Skaling głęboki – usunięcia kamienia poddziąsłowego z korzeni zębów
  • Operacja płatowa i sterowana regeneracja tkanek i kości (GTR i GBR) – odsłonięcia dziąsła i oczyszczenie zmienionej zapalnie kości oraz korzeni z kamienia wraz uzupełnieniem powstałych ubytków biomateriałami
  • Leczenie recesji dziąsła
  • Plastyka dziąseł i wyrostka zębodołowego
  • Plastyka wędzidełka
  • Uśmiech dziąsłowy, „gummy smile”

Leczenie chorób przyzębia | Dlaczego warto?

Proces zapalny dziąseł jest stanem chorobowym odwracalnym. Wczesne wykrycie pierwszych objawów daje możliwość wyleczenia schorzenia. Choroba przyzębia rozwija się zawsze z zapalenia dziąsła i dotyczy głębiej położonych tkanek. Zniszczenie tkanki łącznej i kości zębodołowej prowadzi do powstania tzw. kieszeni przyzębnych. Utrata tkanki skutkuje rozchwianiem zębów.

Leczenie dziąseł | Dlaczego u nas?

  • Leczenie chorób przyzębia wymaga specjalistycznej wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu.
  • Nasz gabinet zapewnia precyzję i bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów, dzięki nowoczesnemu sprzętowi diagnostycznemu (tomografia komputerowa) jak i zabiegowemu, np. piezosurger, termiczny nóż elektrochirurgiczny (kauter). (link do sprzętu)
  • Nasi doświadczeni periodontolodzy wykonują najbardziej skomplikowane zabiegi z dziedziny mikrochirurgii.

Zapisz się do naszego specjalisty

dr n. med.

Iwona Olszewska-Czyż

Adiunkt w Katedrze Periodontologii i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W naszym centrum stomatologii wykonuje najbardziej skomplikowane zabiegi z zakresu mikrochirurgii oraz opiekuje się Pacjentami wymagającymi specjalistycznej terapii periodontologicznej. Prowadzi kompleksowe leczenie chorób przyzębia oraz uczestniczy w leczeniu protetycznym Pacjentów wymagających okresowej kontroli lekarza periodontologa

lek. dent.

Bartłomiej Kmera

Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskał tytuł zawodowy lekarza dentysty, a następnie, po kolejnych dodatkowych latach nauki, specjalisty periodontologii. Członek Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Jego największą zaletą jest wszechstronność. Zawsze stara się podejść do leczenia pacjentów kompleksowo, stąd chętnie i aktywnie uczestniczy w licznych interdyscyplinarnych kursach zawodowych stale podnosząc swoje kwalifikacje w wielu dziedzinach stomatologii, a szczególnie periodontologii. W Centrum Stomatologii Impla zajmuje się leczeniem tkanek przyzębia oraz leczeniem chirurgicznym.

Dobra komunikacja z pacjentami, ambicja oraz dążenie do perfekcji sprawiają, że nie boi się trudnych wyzwań zawodowych, jednak na pierwszym miejscu zawsze stawia dobro pacjenta.

Umów się na konsultację

Najczęściej zadawane pytania

  • Skaling naddziąsłowy – usunięcie kamienia naddziąsłowego za pomocą narzędzi ultradźwiękowych, rekomenduje się wykonywanie skalingu co 6 miesięcy.
  • Skaling poddziąsłowy (głęboki) – usunięcia kamienia poddziąsłowego z korzeni zębów, stosowany w przypadku chorób dziąseł i przyzębia (paradontoza).
  • Operacja płatowa i sterowana regeneracja tkanek i kości (GTR i GBR) – odsłonięcia dziąsła i oczyszczenie zmienionej zapalnie kości oraz korzeni z kamienia wraz uzupełnieniem powstałych ubytków biomateriałami
  • Gingiwektomia

To zabieg chirurgii stomatologicznej, który ma na celu poprawę estetyki dziąseł. W trakcie tego zabiegu usuwa się nadmierną ilość tkanki dziąsła, która może narosnąć na zęby. Gingiwektomia jest stosowana w przypadkach, gdy dziąsło ma zaburzenia strukturalne (nabyte lub wrodzone). Często wykorzystuje się ją podczas implantacji, aby uzyskać naturalny wygląd koron zębów.

Po wcześniejszej diagnostyce i usunięciu kamienia nazębnego można rozpocząć zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki dziąsłowej z użyciem kautera elektrycznego, minimalizując krwawienie.
Po zakończonym zabiegu pacjent może wrócić do codziennych obowiązków, przestrzegając zaleceń stomatologa dotyczących higieny jamy ustnej.
Gingiwektomia jest bezkrwawym i stosunkowo mało inwazyjnym zabiegiem, który przynosi korzyści estetyczne i zdrowotne.

  • Gingiwoplastyka

Zabieg chirurgiczny, mający na celu odtworzenie estetycznego kształtu dziąseł.
Gingiwoplastyka jest wykonywana u pacjentów, których dziąsła mają nieodpowiedni, niesymetryczny kształt. Przykłady to przerośnięte dziąsła z powodu przebytych stanów zapalnych lub tzw. “uśmiech dziąsłowy”, gdzie tkanki miękkie są zbyt widoczne w stosunku do krótkich koron zębowych.

Gingiwoplastyka jest przeprowadzana najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Periodontolog usuwa przerośnięte fragmenty dziąseł, jeśli trzeba, modeluje kształt kości, aby uzyskać estetyczną linię na styku kości i dziąseł. Po zabiegu następuje zszycie rany i założenie opatrunku.

Gingiwoplastyka jest bezpiecznym i stosunkowo mało inwazyjnym zabiegiem, który przynosi korzyści estetyczne i zdrowotne.

  • Leczenie recesji dziąsła

Recesja dziąseł, inaczej zanik lub cofanie się dziąseł, to proces chorobowy, który polega na odsłonięciu części korzenia zęba w wyniku przemieszczenia brzegu dziąsła w kierunku wierzchołka korzenia. Problem ten może dotyczyć osób w każdym wieku, nawet dzieci, ale nasila się wraz z wiekiem.
Możliwości leczenia recesji dziąseł:
Regeneracja dziąseł: W początkowych stadiach możliwa jest regeneracja dziąseł.
Resekcja dziąseł: W bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy regeneracja nie jest możliwa, stosuje się resekcję dziąseł.
Naciąganie dziąseł

Zabieg mikrochirurgiczny, którego celem jest odsłonięcie granicy zdrowych tkanek zęba, które są schowane pod linią dziąseł.

Zalecany w przypadku:

  • zaawansowanych ubytków próchnicowych,
  • potrzeby poprawy estetyki uśmiechu,
  • w niektórych rodzajach zapalenia przyzębia,
  • złamaniu zęba pod linią dziąsła.

Plastyka wędzidełka to zabieg, którego celem jest poprawa przytwierdzenia wędzidełka.
Zabieg polega na podcięciu wędzidełka, a następnie przytwierdzeniu go w prawidłowej pozycji przy pomocy szwów. Cała procedura jest stosunkowo krótka i zabezpieczana lekiem antybakteryjnym.