Higienizacja zębów kluczem do zdrowia jamy ustnej

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego profesjonalna higienizacja zębów jest taka ważna dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu?

Oprócz codziennego szczotkowania i nitkowania zębów, które każdy z Nas wykonuje w domu, stomatolodzy zalecają regularną profilaktykę. Dobra higiena jamy ustnej jest niezbędna dla utrzymania pięknego i zdrowego uśmiechu. Pomaga pozbyć się resztek pokarmu i zapobiega powstawanie płytki nazębnej, powstrzymuje wzrost bakterii i towarzyszące im stany zapalne.

Co składa się na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej jest połączeniem działań, które utrzymują jamę ustną w czystości oraz zdrowiu. Opiera się na codziennych nawykach, takich jak: m.in.: szczotkowanie zębów i języka po każdym posiłku, nitkowanie lub używanie szczoteczek międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej. Obejmuje ona również różne procedury i techniki stosowane przez stomatologa  i higienistkę stomatologiczną np. skaling (usuwanie kamienia nazębnego) – zabieg, który usuwa płytkę bakteryjną, piaskowanie – które oczyszcza nasze zęby z osadów oraz fluoryzację – która wzmacnia zęby i chroni je przed rozwojem próchnicy.

Na czym polega higienizacja zębów?

Należy zauważyć, że dobra higiena jamy ustnej przyczynia się do utrzymania dobrego zdrowia nie tylko jamy ustnej, ale również całego organizmu. Jednym z elementów profilaktyki stomatologicznej jest regularne przychodzenie na zabieg profesjonalnej higienizacji stomatologicznej. Procedura zabiegu rozpoczyna się od przegląd i oceny stanu pacjenta. W zależności od wyniku badania stomatologicznego dobierane są odpowiednie metody i preparaty. Czyszczenie zębów rozpoczyna się od skalingu, czyli usunięcia zmineralizowanej płytki bakteryjnej, czyli kamienia nazębnego. Ilość kamienia nazębnego, który tworzy się w danym okresie, jest różna –  w zależności od osoby, dlatego higienizacja zębów jest wykonywana w okresie zaleconym przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Ogólnie rzecz biorąc, okres ten wynosi ok. 6 miesięcy. Kolejnym krokiem jest wykonanie piaskowania.  Jednak! Zabieg ten nie jest wykonywany u wszystkich pacjentów. Piaskowanie służy do usunięcia osadów np. z kawy, herbaty, dymu tytoniowego. W tym celu woda pod wysokim ciśnieniem służy do wydmuchiwania proszku (piasku) z piaskarki na powierzchnię zębów. Głównym celem tej metody czyszczenia jest całkowite oczyszczenie powierzchni zębów z osadów ale również z miejsc trudnodostępnych i szczelin.  Nie każdy pacjent posiada tego typu osady. Dlatego piaskowanie może być uzupełnieniem usuwanie kamienia nazębnego , ale również może być stosowane np. jako metoda czyszczenia powierzchni zębów przed wybielaniem. Później następuje procedura polerowanie zębów, dzięki czemu powierzchnia zębów staje się gładka i lśniąca. Na czystej i gładkiej powierzchni jest o wiele mniejsza szansa na powstawanie kamienia nazębnego i gromadzenie się nieestetycznych osadów. Ostatnim etapem jest fluoryzacja. Polega ona na nałożenie specjalnych preparatów z fluorem na powierzchnię zębów np. pianki, żelu. Celem tego zabiegu jest wzmocnienie zębów przed rozwojem choroby próchnicowej i ewentualne zniesienie nadwrażliwości zębów, która może pojawić się tuż po wykonaniu higienizacji stomatologicznej.

Kamień nazębny i płytka bakteryjna

Stajemy się coraz lepiej poinformowani, ale nadal wielu pacjentów myli płytkę bakteryjną i kamień nazębny. Istnieje związek pomiędzy tymi dwoma zjawiskami, lecz należy zwrócić uwagę, że nie są tym samym.  Płytka bakteryjna jest jak przezroczysta i lepka pozostałość, która powstaje w wyniku połączenia śliny i resztek żywności. Dlatego bardzo ważne jest dokładne umycie zębów po każdym posiłku, aby uniknąć powstawania i gromadzenia się płytki bakteryjnej. Każdy z Nas może skutecznie dbać o to, aby przeciwdziałać jej powstawaniu. Tutaj kluczową rolę odgrywa dobra higiena jamy ustnej. Ważna jest nie tylko technika mycia zębów, ale również inne czynniki. Mowa tutaj przede wszystkim o nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej oraz czyszczeniu języka. Wszystkie te elementy pozwalają na praktycznie całkowitą eliminację płytki bakteryjnej. Kamień nazębny jest zdecydowanie większym  problemem niż opisywana powyżej płytka nazębna. Powstaje on w procesie, w którym odkładane zostają sole mineralne zawarte w naszej ślinie. Jeśli płytka bakteryjna nie zostanie usunięta mechanicznie, to po kilku godzinach zaczyna się mineralizować i w ten sposób powstaje kamień nazębny. Jest to substancja utwardzona, której nie można usunąć za pomocą tradycyjnego szczotkowania. Wizyta u dentysty jest zatem niezbędna do przeprowadzenia profesjonalnego czyszczenia. Dzieje się tak, ponieważ kamień nazębny nie jest usuwany w czasie i gromadzi się pomiędzy zębami i dziąsłami. Z czasem dochodzi do recesji (często przez pacjentów ten stan nazywany jest: cofnięciem dziąseł). Jest to pierwszy etap, który prowadzi do rozwoju chorób przyzębia.

Podsumowanie

Nienaganna higiena jamy ustnej ma fundamentalne znaczenie dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Konieczne jest podjęcie działań zapobiegawczych poprzez regularne i dokładne czyszczenie zębów, ale także wizyty kontrolne u stomatologa, aby uniknąć ewentualnych opóźnień w diagnozowaniu patologii stomatologicznych, co ma związek z wysokimi kosztami leczenia zębów i dziąseł.