Jak wybielić zęby?

Każdy z nas chciałby poszczycić się hollywodzkim uśmiechem. Niestety, niektóre napoje i pokarmy mogą przyciemniać zęby oraz powodują, że nasz uśmiech nie wygląda tak, jak byśmy chcieli. Na szczęście istnieją skuteczne metody, które pomogą nam uzyskać wymarzony efekt w postaci białych i zdrowych zębów.

  1. Zanim wybielisz zęby
  2. Metody wybielania
  3. Szybkie wybielanie zębów w gabinecie
  4. Wybielanie zębów nakładkowe nocne
  5. Co robić, aby utrzymać efekt po wybielaniu zębów
  6. Co jeść po wybielaniu zębów. Na czym polega „biała dieta”?
  7. Podsumowanie

Zanim wybielisz zęby

Aby uzyskać dobry efekt, na początku należy udać się na wizytę konsultacyjną. Podstawą pięknego uśmiechu są wyleczone i zdrowe zęby.

Dlatego zanim zgłosimy się na zabieg wybielania, powinniśmy najpierw wyleczyć stany zapalne oraz uzupełnić ubytki w uzębieniu. Przeciwwskazaniem jest też np. paradontoza, nadwrażliwość zębów, odsłonięte korzenie zębowe.

Dlatego zabieg wybielania powinno wykonywać się w gabinecie dentystycznym, aby móc przeprowadzić wcześniej potrzebne badania, ważne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

By wybielanie zębów było skuteczne, powinno się również wcześniej usunąć kamień i poddać higienizacji. Jeśli na zębach będzie osad, nie uzyskamy atrakcyjnego efektu wybielania.

Metody wybielania

W naszej ofercie znajdą Państwo dwa rodzaje zabiegów wybielających

  • Wybielanie zębów w gabinecie. Jest to metoda szybsza.
  • Wybielanie zębów nakładkowe nocne (domowe)

Szybkie wybielanie zębów w gabinecie

W naszym gabinecie wybielamy zęby przy pomocy żelu Opalescence. Nie wymaga on stosowania nakładek. Przed nałożeniem żelu dziąsła zabezpieczane są specjalnym preparatem ochronnym. Żel wybielający aplikowany jest bezpośrednio na zęby, a po upływie około 10-15 minut jest usuwany.  Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Dobre efekty można osiągnąć już po jednym zabiegu. 

Wybielanie zębów nakładkowe nocne

Ta metoda polega na pobraniu wycisków w gabinecie stomatologicznym i wykonaniu idealnie dopasowanych do naszego zgryzu nakładek na zęby. Na pierwszej wizycie stomatolog tworzy nakładki na podstawie wycisku. Pacjent otrzymuje do domu porcje z żelem wybielającym oraz instrukcję, jak postępować, aby uzyskać jak najlepszy efekt leczenia. Pacjent aplikuje żel do nakładek i zakłada je na noc. Przezroczyste, elastyczne nakładki zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas domowego wybielania zębów.

Zabieg należy powtarzać codziennie przez około 2 tygodnie. Pierwsze efekty często widoczne są już następnego dnia, należy jednak nastawić się na dłuższe oczekiwanie na trwałe efekty. 

Co robić, aby utrzymać efekt po wybielaniu zębów

  • Dwie godziny po zabiegu nie wolno nic jeść ani pić nic (poza wodą mineralną).
  • Przez dwie kolejne doby powinniśmy stosować tzw. „białą dietę”, czyli spożywać produkty pozbawione barwników.
  • Przez co najmniej dwie doby nie wolno palić papierosów i pić alkoholu.
  • Należy również dbać o higienę jamy ustnej.

Co jeść po wybielaniu zębów. Na czym polega „biała dieta”?

Nie wolno spożywać napojów i pokarmów, które barwią szkliwo. Po wybielaniu nie powinniśmy spożywać kawy, ciemnej herbaty i czerwonego wina, czerwonych owoców i warzyw, napojów i soków gazowanych, jogurtów owocowych, a także ciemnego pieczywa i ciemnego ryżu. 

Po wybielaniu zębów zaleca się spożywanie produktów „białych”, czyli nabiału, zup kremów z białych warzyw, jasnego mięsa i jasne pieczywa, makaronów oraz ryżu z jasnymi sosami. W białej diecie można spożywać np. biały ser, mleko i banany.

Jak długo należy przestrzegać zasad białej diety? Co najmniej przez 72 godziny. Aby uzyskać trwalszy efekt, można ją stosować przez 7 do 14 dni maksymalnie.

Podsumowanie

Piękny uśmiech dodaje urody i zwiększa pewność siebie. Nawet jeśli natura nie obdarzyła nas idealnie białymi zębami, możemy jej pomóc i zastosować skuteczne leczenie. Przed zabiegiem najpierw skonsultuj się z lekarzem. Rezultatem będą pięknie, białe i estetyczne zęby. Dzięki nim będziesz się szeroko uśmiechać.