Kiedy warto zdecydować się na licówki?

Powitaj wakacje pięknym uśmiechem! Licówki pozwalają uzyskać piękny, biały i naturalny uśmiech. Pomagają zatuszować niedoskonałości zębów, dlatego stały się bardzo popularne – także wśród celebrytów, aktorów, muzyków czy youtuberów. Pacjenci często zadają nam pytania odnośnie wskazań, możliwości i efektów tego zabiegu.

Powitaj wakacje pięknym uśmiechem!

Licówki pozwalają uzyskać piękny, biały i naturalny uśmiech. Pomagają zatuszować niedoskonałości zębów, dlatego stały się bardzo popularne – także wśród celebrytów, aktorów, muzyków czy youtuberów. Pacjenci często zadają nam pytania odnośnie wskazań, możliwości i efektów tego zabiegu. Poniżej przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

 1. Kiedy można założyć licówki?
 2. Czy zakładanie licówek jest bolesne?
 3. Jak długo trwa zabieg zakładania licówek?
 4. Czy można tak dobrać odcień licówki, by dopasować je do pozostałych zębów?
 5. Czy licówki można zastosować u każdego pacjenta?
 6. Czy licówki są trwałe?
 7. Podsumowanie

Kiedy można założyć licówki?

 • Gdy konieczna jest odbudowa częściowo utraconego zęba lub kilku zębów, np. gdy ząb jest ukruszony lub złamany
 • W przypadku utraty części zęba, np. złamania lub ukruszenia, licówka może stanowić dobrą alternatywę dla tradycyjnego uzupełnienia kompozytowego. Duże uszkodzenia narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, wypełnienie z kompozytu z upływem czasu może zmienić kolor. Wówczas fragmenty uzupełnienia i zęba zaczynają się różnić barwą, a na linii łączenia może pojawić się ciemna linia. Licówki pozwalają zasłonić odbudowane zęby oraz wyrównać ich barwę i kształt. Dzięki temu ubytki staną się niewidoczne.
 • Gdy chcemy zlikwidować przerwy między zębami, np. w przypadku diastemy, czyli luki między dwoma zębami z przodu (tzw. jedynkami).
 • Pomimo tego, że takie wady niektórzy uważają za atrakcyjne, część pacjentów decyduje się na usunięcie luki. Decydują się na to, gdy trudno jest im zachować higienę jamy ustnej lub z powodów estetycznych albo ortodontycznych. Licówki są tu bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż idealnie zasłaniają szczelinę. Pozwalają przy tym doskonale dobrać kolor do pozostałych zębów w łuku oraz nie wymagają większej ingerencji w zdrowe zęby.• Gdy wymagana jest korekta kształtu zębów, np. gdy zęby są zbyt krótkie lub brak im symetrii. Dzięki dobrze dobranym licówkom można zniwelować te problemy i uzyskać estetyczny, naturalny efekt. 
 • W przypadku przebarwienia korony zębów. Zastosowanie licówek jest też bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji uporczywych i trudnych do wybielenia przebarwień, które nie dają się zlikwidować przy pomocy past wybielających ani podczas zabiegu wybielania.
 • Jeśli zauważasz u siebie któryś z wyżej wymienionych problemów, zapraszamy na konsultację. Lekarz stomatolog omówi z Tobą możliwe rozwiązania oraz zaproponuje plan leczenia. Możesz skontaktować się również z nami przy pomocy formularza na stronie internetowej.

Czy zakładanie licówek jest bolesne?

Nie. ich założenie wymaga tylko minimalnej ingerencji w twarde tkanki zęba, dlatego szlifowanie zęba pod licówki nie jest bolesne. Mimo tego, dla zachowania komfortu Pacjenta zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.

Jak długo trwa zabieg zakładania licówek?

Wykonanie i założenie pacjentowi licówek obejmuje zazwyczaj dwie wizyty w odstępie około tygodnia. Więcej na temat tego, jak wygląda wykonanie licówek w Stomatologia Impla Kraków można przeczytać w zakładce licówki.

Czy można tak dobrać odcień licówki, tak aby je odpowiednio dopasować do innych zębów?

Tak. Płytki licówek wykonane są z porcelany, która barwą i połyskiem idealnie naśladują naturalne szkliwo zębów. Lekarz stomatolog ma do wyboru różne ich kształty i odcienie. W trakcie pierwszej wizyty pobierane są wyciski oraz następuje dobór koloru dla przyszłej licówki.

Czy licówki można zastosować u każdego pacjenta i w każdej sytuacji?

Nie. W przypadku stanów zapalnych i zmian próchnicowych należy najpierw wyleczyć zęby. Wskazane jest również wcześniejsze usunięcie kamienia nazębnego. Przeciwwskazaniem są też złe nawyki (np. obgryzanie paznokci) oraz zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia licówek.

Czy licówki są trwałe?

Licówki charakteryzują się dużą wytrzymałością na odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny i przestrzeganiu wskazań lekarza stomatologa dobrze założona licówka może funkcjonować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Oczywiście należy dbać o nią jak o własne zęby i regularnie umawiać się na wizyty kontrolne. 

Podsumowanie

Założenie licówek to zabieg, który w niewielkim stopniu ingeruje w strukturę zębów, a jednocześnie pozwala uzyskać bardzo dobry efekt wizualny. Z tego powodu procedura ta jest uważana za zabieg z dziedziny stomatologii estetycznej. Pozwala ona istotnie poprawić wygląd zębów oraz sprawia, że wyglądamy młodziej. Pacjenci po zabiegu zyskują pewność siebie. Dzięki zastosowaniu licówek możemy zapewnić sobie piękny uśmiech na wiele lat.