Czym uzupełniać brakujące zęby? Implant, most czy proteza?

Utrata zębów następuje na skutek chorób, zaniedbań, wypadków lub złego leczenia. Niektórzy pacjenci pozostawiają je bez uzupełnień, zwłaszcza jeśli luki znajdują się w mało widocznych miejscach i nie przeszkadzają w jedzeniu. Tymczasem zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do przesuwania się pozostałych zębów i innych konsekwencji.

Spis treści:

  1. Czy zawsze trzeba uzupełnić brakujący ząb?
  2. W jaki sposób uzupełnić brakujący ząb?
  3. Jakie są zalety wypełnienia implantem?
  4. Na czym polega uzupełnienie mostem?
  5. Jakie są wady i zalety uzupełnienia protezą?
  6. Implant, most lub proteza. Które rozwiązanie jest najlepsze?
  7. Podsumowanie

Czy zawsze trzeba uzupełnić brakujący ząb?

Tak. Brak zawsze powinno się uzupełnić, nawet jeśli nie jest on widoczny.
Brak nawet jednego zęba może powodować przemieszczanie się pozostałych, powstawanie szczelin lub wysuwanie się zębów usytuowanych naprzeciwko. Ten proces może trwać kilka lat, ale warto mu zapobiec.

Brak stabilnego oparcia w postaci wszystkich zębów w łuku powoduje przesuwanie się zębów. Z biegiem lat może to doprowadzić do utraty harmonii w uzębieniu, pogorszenia mechaniki gryzienia i żucia, a nawet negatywnego wpływu na rysy twarzy. Jeśli problem zaniedbamy, koniecznością może okazać się leczenie ortodontyczne.

Dodatkowym wskazaniem do uzupełnienia braku w uzębieniu jest też dbałość o higienę.
W miejscu po brakującym zębie mogą zbierać się trudno usuwalne resztki jedzenia, co może powodować stany zapalne dziąseł i przyzębia. W konsekwencji może to doprowadzić do kolejnych problemów.

W jaki sposób uzupełnić brakujący ząb?

Najczęściej stosowanymi uzupełnieniami są implanty, mosty i protezy.

Jakie są zalety wypełnienia implantem?

Implant zęba to rozwiązanie trwałe i estetyczne. Nie wymaga ingerencji w zęby sąsiednie, zapewnia pacjentowi komfort i daje poczucie odzyskania własnego zęba.

Na czym polega uzupełnienie mostem?

Most osadza się na filarach, czyli zdrowych, sąsiadujących zębach lub implantach. To rozwiązanie wymaga ingerencji w zdrowe zęby (konieczne jest ich oszlifowanie). Mosty są tańsze od implantów. Są też rozwiązaniem mniej trwałym i po pewnym czasie mogą wymagać wymiany.

Jakie są wady i zalety uzupełnienia protezą?

W przypadku braku jednego zęba istnieje również możliwość zastosowania protezy. To rozwiązanie zapobiega przemieszczaniu się zębów, ale wiąże się z pewną uciążliwością. Protezy wymagają codziennego wyjmowania wieczorem i gruntownego czyszczenia. To rozwiązanie jest najtańsze.

Implant, most lub proteza. Które rozwiązanie jest najlepsze?

Wybór zależy od wskazań medycznych i preferencji pacjenta. Najtrwalszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest implant, najtańsza jest proteza.
Zapraszamy na wizytę konsultacyjną, podczas której lekarz stomatolog dokona przeglądu stan zdrowia Państwa jamy ustnej i zaproponuje indywidualny plan leczenia.

Podsumowanie

Brak pojedynczego zęba może początkowo nie powodować problemów, jednak z upływem czasu stan sąsiadujących zębów i całej jamy ustnej będzie się pogarszać. Wysuwanie się i przemieszczanie pozostałych zębów może doprowadzić do problemów ortodontycznych i powodować pogorszenie stanu zdrowia.
Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do niepożądanych konsekwencji. Warto zatem zadbać o uzupełnienie luki, aby zachować harmonię twarzy i piękny uśmiech przez długie lata.