Jak dbać o zęby? 5 dobrych rad, by mieć zdrowe zęby

Piękny uśmiech poprawia samopoczucie, podnosi poczucie własnej wartości i zjednuje nam przyjaciół. Jak właściwie dbać o zęby? Podpowiadamy pięć sprawdzonych, prostych porad.

  1. Właściwa higiena jamy ustnej. Jak często myć zęby?
  2. Odpowiednia dieta. Co jeść, by mieć zdrowe zęby?
  3. Złe nawyki. Dlaczego warto z nimi walczyć?
  4. Wizyty kontrolne
  5. Higienizacja. Dlaczego warto regularnie usuwać kamień nazębny?
  6. Podsumowanie

Właściwa higiena jamy ustnej

Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie: rano – dla odświeżenia oddechu i wieczorem – dla zdrowia. Mycie zębów przed snem powinno trwać dłużej. Zalecamy szczotkowanie zarówno zębów, jak i języka, czyszczenie szczelin zębów nicią dentystyczną oraz płukanie płynem do jamy ustnej.
Najlepiej jest myć zęby po każdym posiłku, ale najważniejsze jest, aby szczotkować je przed pójściem spać. W ten sposób usuniesz resztki jedzenia, co jest podstawą profilaktyki stomatologicznej.

Odpowiednia dieta. Co jeść, by mieć zdrowe zęby?

Twoja dieta powinna zawierać dużo wapnia, tłuszcze oraz witaminy.

  • Wapń jest niezbędnym minerałem budulcowym. Najwięcej wapnia znajdziesz w produktach mlecznych, takich jak kefir, jogurty lub maślanka.
  • Witamina C przeciwdziała krwawieniu dziąseł oraz odsłanianiu szyjek zębowych. Bogate w witaminę C są owoce oraz warzywa (np. truskawki, nać pietruszki).
  • Witamina D pomaga przyswoić wapń i fosfor oraz wpływa na twardość uzębienia. Tę witaminę znajdziesz w maśle, jajkach, tranie i tłustych rybach (np. łosoś, tuńczyk).
  • Witamina A ma działanie przeciwpróchnicze. Znajdziesz ją w marchwi, wątróbce, szpinaku, żółtym serze, rybach i jajkach.

Złe nawyki. Dlaczego warto z nimi walczyć?

Poniżej podajemy przykłady szkodliwych nawyków, które mogą powodować problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

  • Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm. Jeżeli borykamy się z tą przypadłością, powinniśmy udać się do stomatologa. Bruksizm wymaga leczenia, gdyż zgrzytanie zębami może powodować powstawanie wad zgryzu, kruszenie się zębów, pękanie szkliwa, a nawet ból.
  • Palenie papierosów. Nałóg prowadzi do żółknięcia zębów, powstawania kamienia nazębnego i paradontozy. Jest też zagrożeniem dla zdrowia całego organizmu, o czym przypominają ostrzeżenia na każdej paczce papierosów.
  • Zbyt mocne szczotkowanie. Nie należy przesadzać z siłą szczotkowania zębów, gdyż może to spowodować podrażnienie dziąseł, uszkodzenie szkliwa, nadwrażliwość, a nawet ubytki.
  • Gryzienie przedmiotów, ssanie kciuka, obgryzanie paznokci. Te nawyki wpływają negatywnie na zęby. Mogą powodować powstawanie wad zgryzu, kruszenie się zębów, a także wprowadzać bakterię do jamy ustnej, co w efekcie prowadzi do próchnicy.

Wizyty kontrolne.

Jak często powinno się umawiać na wizyty u dentysty?

Aby zachować zdrowe i ładne zęby, niezbędne są regularne wizyty u stomatologa (najlepiej co około 6 miesięcy). W trakcie wizyty konsultacyjnej możemy ocenić, czy i kiedy należy usunąć płytkę nazębną, dobrać odpowiednią pastę oraz w razie potrzeby ustalić plan leczenia. Odpowiednio szybkie wykrycie problemów pozwoli uniknąć długiego i kosztownego leczenia w przyszłości. Zapraszamy do kontaktu

Higienizacja. Dlaczego warto regularnie usuwać kamień nazębny?

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej polega na usunięciu kamienia i osadu nazębnego oraz wykonaniu fluoryzacji. Zalegający kamień nazębny i gromadzące się w nim bakterie prowadzą do zapalania dziąseł i chorób przyzębia. Fluoryzacja ma działanie przeciwpróchnicze i dodatkowo przeciwdziała nadwrażliwości zębów. Dzięki profesjonalnym zabiegom profilaktycznym możemy zapobiec przykrym następstwom tworzenia się osadów i działania bakterii powodujących próchnicę. Więcej na temat higienizacji można przeczytać tutaj.

Podsumowanie

Właściwa higiena i dieta oraz regularne wizyty u stomatologa pozwalają zapobiec chorobom zębów oraz dziąseł. 
Przestrzeganie pięciu prostych zasad pozwoli nam długo cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem.