Wyciski zębów. Jak się je wykonuje i kiedy są zalecane?

Wyciski zębów najczęściej wykonywane są w trakcie leczenia protetycznego i ortodontycznego. Wielu pacjentom kojarzą się one z dyskomfortem. Czy wiesz, że ta niedogodność dotyczy tylko wycisków pobieranych metodą tradycyjną? Istnieje również możliwość „cyfrowego wycisku” przy pomocy skanera. Metoda ta zapewnia pacjentowi maksymalny komfort – cały proces jest szybki, bezbolesny i bezstresowy. Więcej na temat pobierania wycisków zębów przeczytasz w tym artykule.

1. Czym są wyciski zębów i dlaczego są ważne?
2. Wyciski zębów. Kiedy są potrzebne?
3. Jakie są zalety cyfrowego skanu zębów?
4. Jak wykonuje się wyciski zębów metodą tradycyjną?
5. Podsumowanie.

Czym są wyciski zębów i dlaczego są ważne?

Wyciski zębów są odwzorowaniem naszego uzębienia. Ich pobranie jest konieczne, aby móc przeprowadzić precyzyjne leczenie stomatologiczne. Pobieranie wycisku nie boli, ale gdy stomatolog stosuje metodę tradycyjną (przy użyciu masy plastycznej), może to powodować dyskomfort i odruch wymiotny u pacjenta.

Wyciski zębów. Kiedy są potrzebne?

Najczęściej wyciski zębów są pobierane w przypadku trzech rodzajów leczenia:

  • w protetyce i implantologii wyciski zębów są podstawą do wykonania uzupełnienia protetycznego (np. licówki, korony na zęby, mosty lub sztuczne uzębienie).
  • w stomatologii estetycznej wyciski wykonuje się w celu przygotowania nakładek do wybielania zębów. 
  • w ortodoncji pobiera się wyciski, by móc wykonać idealnie dopasowany aparat na zęby. 

Jakie są zalety cyfrowego skanu zębów?

Podczas pobierania wycisków metodą cyfrową wykorzystuje skanery wewnątrzustne. Wycisk pobierany jest komputerowo, a obraz jamy ustnej pojawia się na ekranie w technologii 3D. Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnego urządzenia, którego końcówka przypomina pisak. Lekarz przesuwa nią wzdłuż linii zębów, a skaner precyzyjnie odwzorowuje uzębienie pacjenta i pokazuje trójwymiarowy obraz na monitorze. Technologia 3D pozwala na to, by pacjent mógł zobaczyć skan jeszcze przed wykonaniem modelu, co pozwala na wyobrażenie sobie końcowego efektu.

Zalety cyfrowego skanu zębów:

Obraz zębów w technologii 3D
  • Komfort i bezpieczeństwo. Skan eliminuje powstawanie odruchu wymiotnego i możliwość zakrztuszenia się masą.
  • Dokładność. Skan zapewnia wysoką precyzję zabiegu.
  • Krótki czas zabiegu. Zabieg trwa krócej niż wycisk pobierany metodą tradycyjną. Zajmuje to około 2-3 minut, a cyfrowy model można od razu wysłać do laboratorium protetycznego.
  • Wygoda dla pacjenta. Cały proces przebiega bezboleśnie oraz bezstresowo. 

W naszym Centrum Stomatologii Impla wyciski pobierane są cyfrowo, dlatego pacjenci nie muszą obawiać się odczuwania niedogodności w trakcie tego zabiegu. Jeśli macie więcej pytań, zapraszamy na wizytę

Jak wykonuje się wyciski zębów metodą tradycyjną?

Pobieranie wycisków metodą tradycyjną odbywa się za pomocą łyżki wyciskowej i masy wyciskowej (specjalnej masy plastycznej przypominającej plastelinę). Lekarz stomatolog nakłada masę na łyżkę, następnie zaś nakłada na zęby. Po skończeniu pobierania wycisku pacjent musi oczyścić jamę ustną z resztek masy. Chociaż zabieg nie jest bolesny, to przez niektóre osoby może być odbierany jako nieprzyjemny i wywoływać odruch wymiotny. 

Podsumowanie

Pobieranie wycisków nie musi odbywać się metodą tradycyjną (przy pomocy masy plastycznej). Dzięki zastosowaniu skanera wewnątrzustnego  zabieg jest bezinwazyjny i bezbolesny. Specjalna końcówka skanera zapewnia precyzję, przyspiesza czas pobierania wycisku, a przede wszystkim podnosi komfort oraz zadowolenie pacjentów.