Złamany ząb lub ukruszony ząb – co robić?

Złamanie lub ukruszenie zęba może się przydarzyć się każdemu. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim powinniśmy zachować spokój i udać się jak najszybciej do stomatologa. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym większa będzie szansa na uratowanie zęba.

  1. Najczęstsze powody złamań zębów
  2. Jak chronić zęby przez urazami
  3. Złamany ząb – co należy zrobić?
  4. Jakie są metody leczenia złamanych zębów
  5. Podsumowanie

Najczęstsze powody złamań zębów

Urazy zębów najczęściej powstają na skutek:
• uderzenia lub upadku (np. w trakcie uprawiania sportów);
• ugryzienia czegoś twardego (np. orzechów lub twardych cukierków, takich jak landrynki czy miętówki);
• używania zębów jako narzędzi (np. otwierania butelek zębami);
• niewłaściwej diety, która osłabia zęby przez co są bardziej narażone na złamanie (spożywanie napojów gazowanych lub dużej ilości słodyczy).
• bruksizmu, czyli nawykowego, nieświadomego zgrzytania i zaciskania zębów.

Jak chronić zęby przed urazami?

  • w trakcie uprawiania sportu nośmy odzież ochronną (kaski, ochraniacze na zęby lub twarz);
  • nie zagryzajmy mocno zębów;
  • dbajmy o właściwą dietę i właściwe nawyki.

Złamany ząb – co należy zrobić?

Przede wszystkim powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Jeśli uraz jest niewielki (np. jest to tylko ukruszenie), leczenie najprawdopodobniej skończy się na jednej wizycie. Jeśli złamanie jest większe, warto zabezpieczyć i zabrać ze sobą fragment złamanego zęba. Lekarz oceni uszkodzenie i zaproponuje odpowiednie leczenie. Diagnostyka najczęściej przebiega z wykorzystaniem specjalistycznych mikroskopów albo kamer wewnątrzustnych. Czasami niezbędne jest wykonanie zdjęć RTG lub tomografii komputerowej.

Złamany ząb – jakie są metody leczenia?

A. Wypełnienie kompozytowe, bonding.

Przy niewielkim urazie lekarz może zastosować uzupełnienie ukruszonego zęba kompozytem. Dzięki transparentności i barwie nowoczesnych kompozytów stomatologicznych ząb wygląda bardzo naturalnie, co z pewnością jest dużą zaletą tej metody.

B. Licówki.

Wskazaniami do zastosowania licówek jest odbudowa częściowo utraconego zęba. Za ich pomocą można osiągnąć doskonały efekt estetyczny, mimo że ich założenie wymaga minimalnej ingerencji w twarde tkanki zęba. Więcej na temat zakładania licówek przeczytasz tu: licówki

C. Korony.

Korony pełnoceramiczne są polecane wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia dużej powierzchni zewnętrznej zęba. Ta metoda leczenia poprawi wygląd oraz pomoże zabezpieczyć zęby przed kolejnym uszkodzeniem. Korony cechuje bardzo wysoka wytrzymałość i trwałość. Posiadają też doskonałe walory estetyczne – do złudzenia przypominają zęby naturalne. Więcej na ten temat: korony

D. Leczenie kanałowe.

Na skutek silnego urazu może dojść do obumarcia miazgi zęba. Dzieje się tak, gdy duża siła urazu doprowadzi do zerwania naczyń krwionośnych, odżywiających ząb. Urazy takie jak złamanie brzegu siecznego zęba, pęknięcie lub złamanie korony zęba także prowadzą do obnażenia miazgi i wymagają leczenia kanałowego. Leczenie to pozwala na zachowanie zębów, których miazga została chorobowo zmieniona. Na temat leczenia kanałowego można więcej przeczytać na stronie o leczeniu kanałowym.

E. Implanty

Implanty zębów to stałe, mocne i bardzo trwałe uzupełnienie braków.
W naszym centrum stomatologii możemy wykonać implantację natychmiastową wraz z natychmiastową odbudową (tzw. implant zębowy w jeden dzień). Implant zębowy zostaje wtedy wszczepiony bezpośrednio po utracie zęba z możliwością zachowania wszystkich otaczających implant struktur tkankowych. Więcej informacji na temat implantów znajdziesz tu: implanty.

Podsumowanie

W przypadku złamania zęba można zastosować różne metody leczenia. Gdy ząb jest żywy, można go odbudować za pomocą licówek lub kompozytów. Jeśli jest martwy, należy zastosować rozwiązanie protetyczne wzmacniające, czyli koronę protetyczną lub zastępujące ząb, czyli implant. Im wcześniej umówisz się na wizytę, tym mniejsza możliwość, że dojdzie do większego uszkodzenia. Z pomocą stomatologa z pewnością uda się znaleźć najlepszy sposób rozwiązania twojego problemu i już wkrótce znów będziesz mógł cieszyć się nieskazitelnym i nieskrępowanym uśmiechem.