Podczas wizyty konsultacyjnej w gabinecie stomatologicznym zdarza się, że lekarz zaleca nam usunięcie kamienia. Jeśli zastanawiasz się, czy zabieg ten jest potrzebny – zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
- Co to jest kamień nazębny?
- Od czego tworzy się kamień na zębach?
- Czy kamień nazębny należy usuwać?
- Jak usuwa się kamień nazębny?
- Jak często należy usuwać kamień nazębny?
- Jak zapobiec tworzeniu się kamienia na zębach?
- Podsumowanie
Co to jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to twardy osad, który tworzy się na powierzchni zębów. Zazwyczaj ma on kolor ciemniejszy od naturalnego koloru zębów (a picie kawy, herbaty, czy palenie tytoniu może dodatkowo wzmacniać ten efekt) i jest chropawy.
Od czego tworzy się kamień na zębach?
Tworzenie się kamienia jest wynikiem interakcji bakterii, resztek pokarmowych i śliny. Najczęściej powstaje on w miejscach, które trudno dokładnie oczyścić podczas codziennego szczotkowania zębów (w przestrzeniach międzyzębowych, w pobliżu linii dziąseł, na zębach trzonowych i protezach). Kamień na zębach powstaje u każdego z nas.
Czy kamień nazębny należy usuwać?
Tak. Usuwanie kamienia nazębnego jest konieczne. Jego obecność może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie dziąseł (zapalenie przyzębia) czy próchnica. Jeśli kamień nazębny nie jest usuwany regularnie, może dojść do recesji, czyli cofnięcia się dziąseł. To z kolei prowadzi do rozwoju chorób przyzębia, a nawet utraty zębów.
Jak usuwa się kamień nazębny?
Nie ma skutecznych domowych sposobów usuwania kamienia. Konieczna jest wizyta u stomatologa. Zalegający kamień nazębny usuwa się przy użyciu specjalnych, ultradźwiękowych narzędzi. Zabieg ten nazywany jest skalingiem.
Bezpośrednio po skalingu wykonuje się też dodatkowy zabieg, czyli piaskowanie. Służy ono do usunięcia osadów np. z kawy, herbaty lub dymu tytoniowego. Do tego zabiegu wykorzystuje się specjalny piasek dentystyczny, który umożliwia pozbycie się zanieczyszczeń i przebarwień nawet z trudno dostępnych miejsc. Piaskowanie może też być stosowane jako metoda czyszczenia powierzchni zębów przed wybielaniem.
Zaleca się, aby podczas czyszczenia kamienia z zębów wykonać pełny zabieg higienizacyjny. Po usunięciu kamienia można od razu pozbyć się przebarwień, a jednocześnie zabezpieczyć nasze zęby przed ponownym szybkim gromadzeniem się osadu.
W naszej klinice zabiegi higienizacji wykonujemy jednym z najnowocześniejszych aparatów AIRFLOW® Prophylaxis Master, który powstał w Szwajcarii, w EMS Research Center, we współpracy z wiodącymi stomatologami z całego świata. Dzięki zastosowaniu tego sprzętu zabiegi higienizacji są precyzyjne, bardziej skutecznie, komfortowe i w większości przypadków całkowicie bezbolesne, co jest szczególnie istotne dla osób o wysokiej wrażliwości zębów. Więcej na temat zabiegu higienizacji można przeczytać tutaj.
Jak często należy usuwać kamień nazębny?
Częstotliwość usuwania kamienia nazębnego zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz skłonności do tworzenia się kamienia. Większość dentystów zaleca regularne usuwanie kamienia nazębnego co najmniej raz w roku podczas wizyt kontrolnych. U osób ze zwiększoną skłonnością do tworzenia się kamienia wymagane są częstsze wizyty, nawet co 3–4 miesiące. Osoby z chorobami dziąseł (np. paradontozą) potrzebują częstszego usuwania kamienia nazębnego.
Systematyczne usuwanie kamienia pomoże:
- uchronić przed chorobami dziąseł,
- przeciwdziałać próchnicy,
- poprawić estetykę zębów (osad nazębny powoduje problemy estetyczne: przebarwienia lub żółtawy, ciemny kolor zębów).
Jak zapobiec tworzeniu się kamienia na zębach?
Ważne jest utrzymanie higieny jamy ustnej. Regularne mycie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej powstrzymuje proces powstawania kamienia nazębnego. Regularne wizyty u dentysty pomagają we wczesnym wykrywaniu i usuwaniu kamienia.
Podsumowanie
Dentysta, oceniając stan zdrowia jamy ustnej pacjenta, zaleci odpowiednią częstotliwość usuwania kamienia nazębnego. Ważne jest także, aby być świadomym tej potrzeby i skonsultować się z dentystą w celu ustalenia częstotliwości wykonywania tego zabiegu. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i pięknym uśmiechem, powinniśmy pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego.